Előre elnézést a diéta miatti olvasóktól, ez egy babás bejegyzés lesz. De hátha ebben is találtok valami hasznosat :)
Várhatóan - a választott orvosom miatt, meg azért, mert ott gyakorlatilag minden van, ami baj esetén kell, biztos, ami biztos - a SOTE I. szülészeti és nőgyógyászati klinikán (Baross utca) fogok szülni. A dokitól kapott infó szerint a klinikán szerveznek szülésfelkészítő tanfolyamot, az asszisztense szerint pedig érdemes elmenni rá, mert jobban képbe kerülök mindennel. Minden csütörtökön délután 4 órától tartják, kb. egy órás, és 10-12 témát érintenek.
Kíváncsiságból múlt héten csütörtökön elmentem. Mint kiderült, ez volt a mostani tanfolyam utolsó órája, a jövő héten kezdik újra az elejétől. Épp ezért ez egy konzultációs óra volt, téma nélkül, mindenki (voltunk kb. 10-en, nők vagy párok vegyesen) kérdezhetett, bármiről, és egy fiatal doktornő és a főnővér válaszolgatott. Ezeket foglalom itt össze, próbálva egy kis rendszert adni a témáknak, egyrészt azért, hogy nekem meglegyen a későbbiekben, másrészt hátha másnak is segítséget nyújthat.
1. Mozgás a terhesség alatt: mindent lehet, ami jól esik, de a magas pulzust eredményező kardio mozgást kerülni kell. Akkor magas a pulzus, ha 140-150 fölé megy edzés közben, vagy ha 5 perc pihenő időszak után sem megy vissza 100 alá. Célszerűbb a finom mozgásokat tartalmazó edzéseket csinálni, pl. kismamatorna-videók, a futást a rázkódás miatt kellene kerülni. (Megértettem, beszereztem kismamatorna-videókat, majd beszámolok azokról is.) A strandot a fertőzések miatt inkább kerülni kellene, a nyílt vizekkel azonban nincs semmi baj (én inkább azokat is kihagyom). A hőhatást - szauna, szolárium - szintén kerülni kell.
2. Sportolás és szülés: extrém esetekben - pl. olimpikonoknál - a sport miatt feszesek a szövetek, ezért a tapasztalatok szerint a szülés nem könnyebb nekik, mint egy átlagembernek, viszont pont emiatt egy hónappal szülés után már teljesen felépülnek, mert sokkal gyorsabban regenerálódnak. Egy átlagos ember esetén, aki munka mellett sportol, ez nem merül fel, úgyhogy mozogjunk csak nyugodtan :)
3. Magzatmozgás: a 30. héttől számolni kell, abban a napszakban, amikor a baba aktív: baloldalra fekvés, kéz a hason, és egy óra alatt hányszor érzem, hogy megmozdul a baba. Ha 10-nél kevesebb, vagy ha nem mozog annyit, mint máskor, azonnal be kell menni a kórházba.
4. CTG: a magzati szívhangot, és szülés alatt a fájástevékenységet méri. A betöltött 40. héttől már naponta kell CTG-re járni. Miután bekerülünk a szülőszobára, folyamatosan ránk lesz kötve.
5. Szülésznő: érdemes választani, mert az orvos csak akkor van velünk, amikor valami történik, a vajúdás alatt nem, de a szülésznő igen. Azért is érdemes, mert az utolsó hetekben a CTG-hez nagy segítséget tud nyújtani. Azt javasolták, hogy a dokival megbeszélve a 24-25. héten válasszunk.
6. Csomag a szülőszobára: tisztasági csomag, betét, eldobható bugyi, szőlőcukor, ásványvíz (enni nem szabad vajúdás közben, inni is csak kivételes esetben), hálóing (olyan, amit a szülés után fogunk viselni, a szülés alatt a kórházit kell). Én ezen kívül barátnői javaslatra viszek még hasszorítót (kell rögtön a szülés után), úszógumit vagy spéci párnát (ráülni utána, hogy ne fájjon a gátmetszés), mellszívót (hogy be tudjon indulni a tej), iratokat (normál iratokon kívül kell a terhességi kiskönyv és az orvosi papírok, valamint apasági nyilatkozat vagy házassági anyakönyvi kivonat, továbbá viszek születési tervet - erről majd ha utánaolvastam, írok még részletesebben), fényképezőgépet és K-nak valami kaját.
7. Csomag a babának: pelenka (rendes és textil), body (évszaktól függően rövid vagy hosszúujjú), sapka, kesztyű, plüsspléd a gyerekágyba, popsitörlő. Én ezen kívül barátnői javaslatra viszek még popsikrémet, cumisüveget, cumit, rugdalózót és zoknit.
8. Szülés megindulása: kétféleképpen lehetséges: (i) fájásokkal vagy (ii) magzatvíz-elfolyással. (i) Fájások: már a 36. héttől vannak ún. jóslófájások, amik nem rendszeresek, nem meghatározott időközönként jönnek, és tudunk közben mozogni, beszélni - a rendes fájások közben nem :( A rendes fájások 5-10 percenként jönnek, 30 mp-nél hosszabbak, szabályos időszakonként visszatérnek,és melegvizes zuhanyra felerősödnek (a jóslófájások gyengülnek). (ii) Magzatvíz-elfolyás: történhet egyszerre, ha a magzatburok a méhszájnál reped meg, vagy lassan, ha feljebb. Ha a magzatvíz elfolyik, azonnal kórházba kell menni, mert onnantól nem védi semmi a babát a fertőzésektől.
9. Bekerülés: a választott orvos függvénye, nem kell hozzá kerületi lakosnak lenni. Ha a terhességi kiskönyv szerint az orvosom oda tartozik, akkor a mentő oda visz, ha nem oda akar, és semmi sürgősebb probléma nem indokolja, akkor ragaszkodni kell hozzá (ha SOS probléma van, akkor a mentő a legközelebbi kórházba visz). Miután beértünk, ha van hely, az 1 ágyas szülőszobára kerülünk, ha nincs, akkor előbb a 3 ágyasba, és ha szabadul fel hely, akkor az 1 ágyasba. Miután felvettek, beöntés, majd zuhanyozás a program (gondolom, közben van egy kör a WC-n is, bár ez nem hangzott el).
10. Levegővétel: megtanítják majd vajúdás közben (azért ennek inkább előtte utánaolvasok).
11. Fájdalomcsillapítás: két módszer van: (i) fenékbe adott injekció és (ii) gerinc melletti érzéstelenítés (epidurális). (i) Injekció: elég jó a hatása, ismételhető, és a méhszájat is lazítja. (ii) Epidurális: több a szövődménye, de összesen is elenyésző ezek mértéke. A háton át a gerinc mellé bevezetnek egy kanült, és ezen át adagolható, a beszúrás kb. 10 percig tart. Ez is lazítja a méhszájat. Csak akkor kötik be, ha a tágulás max. 1-2 ujjnyi, mert különben elhúzhatja a kitolási folyamatot, mivel az anyuka nem érzi az ingereket.
12. Oxitocyn: akkor kötik be, ha a szülés elhúzódása akár az anyának, akár a babának hátrányos lehet, mivel ezzel meg tudják gyorsítani.
13. Apás szülés: a szüléshez egy hozzátartozó bejöhet, és jobban szeretik a kórházban, ha az az apuka, nem pedig a nagymama (ezt nem fejtették ki részletesen, de valahogy én is így érzem, pedig mielőtt terhes lettem volna, úgy gondoltam, jobb lenne, ha az anyám lenne bent, de most már K-t szeretném). A vajúdás alatt lelki támaszt jelent leginkább, a kitolási szakaszban pedig az anyuka fejét tartja, tehát ha nem akar, nem kell semmit sem látnia. A végén, ha akarja, átvághatja a köldökzsinórt.
14. Gátmetszés: a hüvely és a végbél közötti résznek a hüvelytől induló egyenes vagy oldalirányú bevágása. Első szülésnél szinte protokoll, csak nagyon ritkán tudnak eltekinteni tőle, de ezt csak akkor lehet eldönteni, amikor látják, hogy hogyan és mennyire feszül. Azért vágnak, hogy ne történjen szakadás, mert az egyenes vágást könnyen és gyorsan össze tudják varrni, és gyorsabban gyógyul, mint egy cakkos szakadás. Maga a gátmetszés nem fáj, mert a baba feje akkor már annyira nyomja a gátat, hogy elzsibbad, és nem érezzük. (Brr... ettől a dologtól, meg főleg az utána való gyógyulási időszaktól a hideg kiráz, főleg azért, mert van olyan ismerősöm, akit szűkebbre varrtak össze a végén, és utána komoly gondjai lettek a párjával. Utána fogok járni a gátvédelem módszerének, az intimtornának és a különböző krémeknek.)
15. Rooming in: a babát a szülés után a hasunkra fektetik, amíg apuka vagy más elvágja a köldökzsinórt, utána elviszik fürdetni és megvizsgálni, de apuka mehet vele (addig anyukát összevarrják), utána visszahozzák a babát, és kb. fél óráig együtt lehetünk hármasban. Utána átkerülünk az osztályra, 2 vagy 4 ágyas kórtermekbe, és a baba végig velünk lesz, az ágyunk mellett. Császármetszés esetén ez annyiban módosul, hogy anyuka csak másnap kapja meg a babát, mert addig a műtét miatt nem tudná ellátni.
Kb. ennyi kérdés és válasz hangzott el egy óra alatt. Számomra hihetetlenül hasznos volt, sok dolog felől (pl. rooming in) megnyugodtam, más dolgokban (pl. fájdalomcsillapítás) most már sokkal tisztábban látok. A jövő héttől indul újra a tanfolyam, konkrét témákkal. Ha tudok, megpróbálok minden alkalomra elmenni, és ha lesz erőm, ide is megírni, amit hallottam.
Utolsó kommentek