Már régóta gyűjtögetem ennek a posztnak az anyagát. Egyrészről szeretném összeszedni, hogy milyen gyógyszereket szedtem és szedek a fogyókúra miatt, másrészről - szigorúan csak empirikus alapon, mert abszolút nem értek a témához - szeretném megosztani másokkal, hogy milyen tapasztalataim voltak a gyógyszerekkel.
Mindenekelőtt azt szeretném rögzíteni, hogy a lipid részlegen a kórházban a diéta mellé kaptunk multivitamint és télen D-vitamint is, valamint rosttablettát, ezek az ötletek tehát onnan jöttek. Ezek mellett kaptunk kálium kapszulát is, de az csak orvosi felügyelet mellett szedhető, a víz- és sóháztartással függ össze valahogy (Thatsme biztosan tudja, hogyan), ezért azt, miután kijöttem, nem szedtem.
Na nézzük a listát:
1. Multivitamin: a kórházban kaptuk, mert azt mondták, hogy a diéta miatt nem viszünk be a szervezetünkbe elég vitamint és ásványi anyagot; ezért miután kijöttem, én is elkezdtem szedni. Sajnos arra nem figyeltem, hogy a kórházban melyik cég milyen vitaminját kaptuk. Én először a Bérestől vettem multivitamint, utána váltottam a Centrumra, mert olcsóbb volt. Nem tudom, hogy a hajhullásom ezzel a váltással összefüggött-e, de kb. egy időre esett, ezért visszaváltottam a Béresre.
2. Béres-csepp + hozzávaló Béres C-vitamin: mivel én is és a pasim is minden télen lebetegszünk valamennyire, ennek megelőzésére kezdtem el most ősztől a multivitamin helyett a Béres-cseppet, ami - a patikus szerint - nemcsak immunerősítő, de tartalmazza a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat is. Már egy hónapja szedem, a tapasztalatom annyi, hogy egy viszonylag egyszerűbb náthán egészen könnyedén túljutottam, más bajom egyelőre még nem volt.
3. C-vitamin: az őszi idő miatt kezdtem szedni külön 2*500 mg-ot (már amikor nem felejtem el bevenni), mert ami a Béres csepphez van, az nagyon kevés. Emellett igyekszem minden nap legalább egy narancsot is megenni, mert azt olvastam valahol, hogy a kapszulában található C-vitamin nem úgy szívódik fel, mint a természetes. Ezt értem, de mégis muszáj kapszulában is szedni, mert 1000 mg C-vitamin beviteléhez egy fél raklapnyi narancsot fel kéne falnom, és sajnos annak is van kalóriatartalma.
4. Halolajtabletta: a kórházban elmondták minden nap, hogy heti 3-4 alkalommal halat kellene enni, mert a halolaj javítja a vérzsírok és a koleszterin szintjét. Mivel nekem egyik se volt jó, viszont a halnak a szagát sem bírom, vettem halolajtablettát, és kúraszerűen beszedtem. A következő vérvételnél a triglicerid szintem már jó volt, a koleszterin még mindig a határ fölött van, de az is javult. A javulás lehetett a halolajkapszulától, de simán a fogyástól is akár :) A koleszterinszintet mondjuk nem értem, mert (i) zsírosat nem eszem, mert az olyan luxus kalória, amire sajnálom az 1200-as keretet, (ii) disznót nem eszem, mert a csirkét egész egyszerűen jobban szeretem, (iii) de igazából húst sem eszem túl sokat. Mindenesetre fél év után újra elkezdtem szedni a halolajtablettát, ismét kúraszerűen, és azt tervezem, hogy a jövőben is így fogom csinálni. Márkát nem tudok ajánlani, azt vettem, amelyiket a patikus ajánlotta, és nem volt horror áron.
5. Vastabletta: mivel a vérképemben a vas is eléggé szar volt, kúraszerűen 2*1 hónapig szedtem ezt is. Lehet, hogy a hajhullás elmulasztásában volt szerepe, de biztosra nem merném mondani.
6. L-Thyroxin: ez pajzsmirigyhormon, amit sajnos a diagnosztizált pajzsmirigy betegségem miatt kell szednem. Itt jegyezném meg, hogy aki elhízásra hajlamos, mindenképpen kérje meg a háziorvosát, hogy a következő esedékes vérvételnél nézzen TSH-t is (ez nincs benne a nagyrutinban, külön kérni kell). Nekem eszembe nem jutott volna, hogy bármi bajom lenne a hormonjaimmal, azt hittem, az elhízás kizárólag a sütievési mániámmal függ össze, de a lipid részlegen kiderült, hogy nem jó a pajzsmirigyhormon-szintem. Tudom, hogy egyesek szerint csak kifogás a hormonproblémára hivatkozás, és én sem vitatom, hogy valószínűleg nem elsősorban a hormonprobléma, hanem a sütik eredményezték a plusz sok kilómat, de a nem megfelelő hormonszint az elhízás mellett millió egyéb problémát is okozhat. Hogy csak egy példát mondjak: egy ismerősöm már jó ideje nem tudott teherbe esni, és utóbb kiderült, hogy ennek oka is a pajzsmirigyhormon nem megfelelő szintje volt. Volt egy lány (http://pushyourself.blog.hu/), aki azt írta, hogy ki tudott jönni ebből az elvileg nem gyógyítható betegségből, de eltűntek a blogjáról a bejegyzések, pedig nagyon kíváncsi lennék rá, hogy mi van vele.
7. Rosttabletta: ezt a kórházban is kaptuk. Nem csodaszer, épp csak hajszálnyi a hatása, de pont arra elég, hogy ne járjon állandóan a kajákon az eszem. Nem rendszeresen szedem, néhány naponta csak, két étkezés között, ha már éhen akarok halni, 1-2 db-ot veszek be, legalább fél liter vízzel vagy teával lekísérve. Kicsit segít, de erre fogyókúrát építeni nem szabad.
8. ALLI: a kórházban a doktornőm megkérdezte, hogy részt akarok-e venni egy tesztcsoportban, akik az ALLI-t tesztelik, én pedig igent mondtam. Az első két hónapban szedtem, és utána beszámoltam a tapasztalataimról. A lényeg az, hogy ez a gyógyszer a megevett zsírt a bélrendszerben magához köti, ezáltal nem tud felszívódni, hanem a széklettel együtt távozik. Remélhetőleg ezen a lokális zsírmegkötésen túl más hatást nem gyakorol a szervezetre, én legalábbis nem tapasztaltam, de sajnos sose lehet tudni. Csak azoknak ajánlanám, akiknek 28-30 felett van a testtömegindexük, mert bezavar az anyagcsere működésébe, és aki csak 5-10 kg-t akar lefogyni, az ne ilyen gyógyszerekre támaszkodjon; akinek viszont már amúgy is egészségügyi kockázatot jelent a túlsúly, azoknak - hangsúlyozottan diéta mellett! - jó segítséget jelenthet a fogyás beindulásához. Én sem eszem az első hónapok óta, pedig van még belőle. Azt azért mindenképpen megjegyezném, hogy (i) csak akkor hat, ha zsírosat eszel, ha tehát pl. abonettet eszel sovány sonkával, akkor felesleges bevenni; (ii) a megkötött zsír a széklettel ürül, ami nagyon durva hasmenéseket tud csinálni (mindenki csak olyan hétvégén próbálja ki először, amikor a WC közel van); (iii) az előzőek miatt, ha pl. töltött káposztát vagy sült kolbászt ettél, be ne vedd, mert brutális eredménye lesz. Magyarul csak közepesen zsíros kajálások után, és csak megfelelő körülmények (WC közelsége) esetén javasolnám, és csak azoknak, akik tényleg máshogy nem tudnak elindulni a diétával. Utána viszont érdemes hamar elhagyni.
9. Bőrfeszesítő krém: nem gyógyszer, de ha már nem vagy tizenéves, és komolyabb fogyást tervezel, valamilyen bőrfeszesítő krém egész biztosan jól jön. Én eleinte szinte minden nap kentem magam, Avonos krémmel (ez volt itthon), de mióta lelassult a fogyás, csak kb. hetente egyszer kenem magam (comb, fenék, hát, has, felkar). Úgy tűnik, eddig megúsztam, hogy lógjon a bőröm, nem tudom, hogy csak simán szerencsém volt, vagy a krémeknek köszönhető. Mindenesetre ezt folytatni fogom, valószínűleg kevesebbet ártok magamnak, ha kenem, mint ha nem.
Végül egy megjegyzés: a lifetilten nagyon ajánlanak egy csomó étrendkiegészítőt, de eddig nem mertem őket kipróbálni, mert ki tudja, melyikben mi van (végül nem vizsgáltatták be őket, pedig nagyon kíváncsi lettem volna rá), és hogy milyen mellékhatásokat okozhat. Ezzel nem azt mondom, hogy károsak, hanem azt, hogy nem értek hozzájuk, és bizalmatlanabb vagyok velük, mint a fenti gyógyszerekkel kapcsolatban, amit az orvosok ajánlottak. Lehet amúgy, hogy a Slim-es lányok tapasztalatai alapján változni fog a véleményem ezzel kapcsolatban, de egyelőre még nyuszi vagyok, és a fenti - így most hirtelen elég soknak tűnő - bogyók jelenleg elegendőnek tűnnek. Sőt, igazából soknak is, de amíg diétázok, és amíg nem lesz jó a vérképem teljesen, addig szerintem jobb, ha szedem ezeket, mint ha nem.
Ja és még egy megjegyzés: évekig szedtem fogamzásgátlót, a pajzsmirigy-probléma kiderültekor hagytam abba, orvosi javaslatra. Nem vettem észre összefüggést sem az elhízásom, sem a fogyásom és a fogamzásgátló között: elhízni több évvel azután kezdtem, hogy a gyógyszert már szedtem, akkor, amikor egyetem után elkezdtem 14-16 órákat irodában dolgozni; fogyni pedig csak akkor, amikor elkezdtem diétázni, az pedig a gyógyszer abbahagyása után hónapokkal volt. Ezzel együtt én is azt tanácsolnám mindenkinek, aki hezitál, hogy ha meg tudja oldani máshogy, inkább ne terhelje a szervezetét feleslegesen hormonokkal; én is hülye voltam, hogy nem hagytam abba hamarabb, remélem, nem okoztam magamnak semmilyen későbbi problémát, de huszonévesen az ember hajlamos magát halhatatlannak hinni...
Azoktól, akik olvassák ezt a bejegyzést, és hasonló cipőben jártak/járnak, mint én, azt szeretném kérni, hogy röviden osszátok meg a tapasztalataitokat a fentiekkel, vagy más gyógyszerekkel, étrendkiegészítőkkel kapcsolatban, vagy tegyetek be egy linket, ha már máshol ezt leírtátok. A lényeg az lenne, hogy ha pl. fél év múlva akár én, akár más újraolvassa ezt a bejegyzést, kaphasson némi segítséget ahhoz, hogy mit érdemes szedni és mit nem. Előre is köszi!
Utolsó kommentek